Տվյալների գիտությունը բիզնեսում մագիստրոսական ծրագիր
2017 թվականից Երևանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ) տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետում գործում է «Տվյալների գիտությունը բիզնեսում» մագիստրոսական ծրագիրը, որն իրականացվում է Սան Խոսեի պետական համալսարանի, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի ու Ինովացիոն լուծումների և տեխնոլոգիաների կենտրոնի հետ համատեղ՝ PMI Science-ի աջակցությամբ:
Ծրագիրը ուսանողներին հնարավորություն է տալիս աշխարհում տեղի ունեցող տվյալների հեղափոխության մի մասնիկը դառնալ` տվյալագիտության մեջ տեսական գիտելիքները փոխկապակցելով բիզնեսի պահանջների հետ: Ծրագրի տևողությունը 2 տարի է:
Տվյալների գիտությունը բիզնեսում մագիստրոսական ծրագիրը նորարարական դարպասի աստիճան է, որը նախատեսված է նոր սերնդի տվյալների վրա հիմնված և նորարարությանը միտված մասնագետների վերապատրաստման համար, որոնք կարող են աշխատել խոշոր տվյալների նոր էկոհամակարգում, որպես տվյալագետներ, հիմնականում բիզնես Վերլուծություն, հաճախորդների վերլուծություն, տվյալների մոդելավորում և կառավարում ոլորտներում:
Այս նոր մագիստրոսական ծրագիրը ուսանողներին կներգրավի ինտենսիվ ուսուցման մեջ, կտա գործնական, աշխատանքային փորձ անմիջապես ոլորտի փորձագետների հետ աշխատելիս: Կրթական ծրագրի 50% հենքը ծրագրավորման գիտելիքներն են։ Դասերը անցկացվում են ԵՊՀ-ում և Ինովացիոն լուծումների և տեխնոլոգիաների կենտրոնում (ISTC), օգտագործելով վերջինիս համակարգչային և ծրագրային ռեսուրսները։
Ընդունելությունը կիրականացվի նախնական ընտրության եւ հետագա քննության հիման վրա:
Նախադրյալներ. Մագիստրոսական ծրագիրը բաց է բոլոր բուհերի ուսանողների համար. բակալավրի աստիճանը պարտադիր է:

Data Science for Business Master’s Degree
Yerevan State University (YSU) and Enterprise Incubator Foundation (EIF) with the support of Philip Morris International (PMI) have launched the Data Science for Business Master’s Degree program in 2017.
The program allows students to be part of the data revolution happening in the world connecting theoretical knowledge in data science with the requirements of the business. The duration of the program is 2 years.
The Master in Data Science for Business is an innovative gateway degree that is designed to train a new generation of data-driven and innovation-oriented professionals able to work with large-scale data in the new Big Data ecosystem as data scientists in the key areas of business intelligence, customer analytics, data modeling, and managing. This unique master degree program engages in intensive team challenges, giving practical, hands-on experience working directly with industry experts. The curricula of the program have a 50% programming backup, and the classes will be held both in Yerevan State University and in Innovative Solutions and Technologies Center (ISTC) using the given facility and resources.
The admission will be based on prior selection and further examination.
Prerequisites: the Master’s Program is open for students from all the universities; the bachelor’s degree is obligatory.