Աքսելերատոր#5 vol. 2
Ուրախ ենք տեղեկացնել, որ արդեն երկրորդ անգամ մեկնարկում է Աքսելերատոր #5 ծրագիրը։ Աքսելերատոր #5-ն իրականացվում է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ImpactAIM աքսելերատորի, Նորարարական լուծումների և տեխնոլոգիաների կենտրոնի (ԻԼՏԿ հիմնադրամ), Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի (EIF), Հայ-հնդկական ՏՀՏ գերազանցության կենտրոնի (AITC), Հայաստանի ԿԶՆ նորարարության ազգային լաբորատորիայի և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի հետ համատեղ:
Ու՞մ համար է
ԱՔՍ#5 for Women and Girlz (15+) - ծրագրի շրջանակներում 15 տարեկանից բարձր աղջիկները և կանայք հնարավորություն կունենան մասնակցելու տեխնոլոգիական և բիզնես ուղղվածության գործնական դասընթացների, հանդիպելու ոլորտի փորձագետների հետ, ձեռնարկատրիական ուղղվածությամբ դասընթացների ընթացքում զարգացնել իրենց սեփական գաղափարները՝ վերջիններս ներկայացնելով հեքըթոնի և մի շարք այլ միջոցառումների ժամանակ: Ծրագիրը տեղի կունենա Երևանում՝ Ինովացիոն տեխնոլոգիաների և լուծումների կենտրոնում և բաց է Հայաստանի բոլոր մարզերի մասնակիցների համար։ Ծրագիրը կմեկնարկի 2 զուգահեռ խմբերով։ Յուրաքանչյուր խմբում ներգրավված կլինեն առավելագույնը 15 մասնակից։ Հայտադիմումները լրացնելուց հետո դիմորդները կմասնակցեն հարցազրույցի, որի արդյունքում յուրաքանչյուր մասնակից հնարավորություն կունենա ընտրելու 2 խմբերից որևէ մեկը։
Ե՞րբ և Որտե՞ղ
Ծրագիրը կտևի 20 շաբաթ և տեղի կունենա Երևանում։ Դասերը տեղի կունենան շաբաթական 2-3 անգամ Երևանում՝ Ինովացիոն տեխնոլոգիաների և լուծումների կենտրոնում։
Ընտրված խմբերը պետք է ընտրեն հետևյալ ուղղություններից որևիցե մեկը․
ՏԵԽՆՈԼՈԳԻԱԿԱՆ ԽՈՒՄԲ
Այս խումբը նախատեսված է սկսնակների համար, և այն թույլ կտա սովորել ծրագրավորման հիմունքներ՝ առանց նախնական որևէ գիտելիքների: Այստեղ մասնակիցները հնարավորություն կունենան սովորելու ծրագրավորման հիմունքներ, որի համար հարկավոր է ունենալ մինիմալ համակարգչային հմտություններ։ Գործնական պարապմունքների միջոցով մասնակիցները կկարողանան հասկանալ կոդավորման տրամաբանությունը՝ օգտվելով այնպիսի հանրահայտ կոդավորման լեզուներից, ինչպիսիք են HTML-ը և CSS-ը, JavaScript-ը։
ԲԻԶՆԵՍ ԽՈՒՄԲ
Բիզնես խումբը նախատեսված է նրանց համար, ովքեր ցանկանում են ստանալ բիզնեսի կառավարման մասին ընդհանուր գիտելիքներ, որոնք անհրաժեշտ են բիզնեսը առավել հաջողակ դարձնելու համար։ Այն նաև հնարավորություն կտա սովորել շուկայաբանություն և վեբ-դիզայն։
ՀԵՔԸԹՈՆ
11-րդ շաբաթվա ընթացքում ծրագրի բոլոր մասնակիցները հնարավորություն կստանան մասնակցելու Հեքըթոնի, որի ընթացքում կաշխատեն սեփական գաղափարների զարգացման և թիմերի ձևավորման շուրջ։ Հեքըթոնից անմիջապես հետո հաջողած ստարտափները կներառվեն Ձեռներեցության մոդուլում։
ՁԵՌՆԵՐԵՑՈՒԹՅԱՆ ՄՈԴՈՒԼ
11-րդ շաբաթից հետո մասնակիցները կմասնակցեն Աքսելերատոր #5-ի 2-րդ հիմնական փուլին: Այն բաղկացած է 10 շաբաթյա աշխատարաններից և հանդիպումներից ոլորտի լավագույն մասնագետների հետ, ինչը կօգնի մասնակիցներին ձևավորել ձեռներեցության ունակություններ սեփական գաղափարների շուրջ։
ՇԱԲԱԹԱԿԱՆ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄՆԵՐ
Սեմինարները ներառում են փորձառու մասնագետների հետ քննարկումներ, ովքեր կօգնեն առավել ճշտգրիտ պատկերացում կազմել ուսումնասիրվող թեմաների շուրջ և կկիսվեն իրենց անձնական փորձով։
ՀԱՐՑ ԵՎ ՊԱՏԱՍԽԱՆ
Հանդիպման երկրորդ հատվածում մասնակիցները հնարավորություն կստանան մասնագետներին ուղղել իրենց հարցերը քննարկվող թեմայի վերաբերյալ։
ՀԱՆՁՆԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ
Յուրաքանչյուր դասից հետո մասնակիցները կստանան տնային հանձնարաություններ, որոնք պետք է կատարեն մինչև մյուս դասը։ Յուրաքանչյուր առաջադրանք հիմնված կլինի շաբաթվա դասի թեմայի վրա:
ՔՆՆԱՐԿՄԱՆ ԺԱՄԵՐ
Քննարկման ժամերը հնարավորություն են տալիս մասնակիցներին զրուցել ծրագրի կազմակերպչական թիմի և դասընթացավարների հետ` 20-30 րոպե՝ քննարկելու իրենց ուսումնական ընթացքին առնչվող խնդիրները և դրանց զարգացման հետ կապված բոլոր հարցերը:

ACC #5 vol. 2 Women and Girlz (15+)
ACC#5 for Women and Girlz (15+) is designed for vulnerable women and girls following the purpose to teach them tech and business skills through weekly workshops/training and lead them through mentorship sessions with field experts, as well as targeted events and meetups. The program will take place only in Yerevan (ISTC Foundation) and the call will be open for participants from all the regions of Armenia. ACC#5 for Women and Girlz (15+) consists of 2 tracks. Each track involves up to 15 participants. After submitting the applications, participants will be invited to the interview, selected and categorized based on their preferred track.
When and Where?
The program will run for 20 weeks in Yerevan. The classes will take place 2-3- times per week at Innovative Solutions and Technologies Center Foundation (ISTC). All interested candidates are invited to submit the applications form by March 3, 2020.
20 WEEKS OF ACCELERATION
Selected participants will be required to choose one of the following tracks:
TECHNOLOGICAL TRACK
The Technological Track is tailored to the needs of beginner level, thus no preliminary knowledge will be required. Everything that is needed to successfully master this track, is the basic computer knowledge. Through hands-on projects, it will be easier for participants to understand coding logic. They will be using popular coding languages and frameworks such as HTML/CSS, JavaScript, etc., meanwhile learning to think like a programmer by exploring the building of webpages, softwares from the ground up.
BUSINESS TRACK
The Business Track is designed for enthusiasts eager to acquire general knowledge about business management. Moreover, instead of learning how to code, participants will develop and investigate deeply in their digital skills. It will deliver necessary tools for using special tools in order to run a successful business, simultaneously helping to gain skills related to marketing, project management and design.
HACKATHON
After completing the main part of the program the participants will take part in a Hackathon.
They will work on their own startup ideas or join already designed teams and after 5 hours of hacking will present a final project, which will be a combined presentation of their skills and teamwork. Successful startups will automatically become part of the Entrepreneur module.
ENTREPRENEURSHIP MODULE
Starting from the week 11, the participants will attend the 2nd main stage of the Accelerator #5. The following will consist of 10 weeks of workshops and meetings with the top specialists from the field, which will help them to gain entrepreneurial skills for the sake of boosting their ideas.
WEEKLY SESSIONS
Sessions comprise of discussions with the top field experts who will help to obtain more accurate understanding of the topics covered and share their experiences.
Q&A
As part of the second phase of the session participants will be given the opportunity to direct their questions to the experts.
ASSIGNMENTS
After each session and workshop, participants are required to complete home assignments until the next session. Each assignment is going to be based on the topic of a particular week’s session.
OFFICE HOURS
Office Hours provide participants with the meeting slots of having a 1o1 with the organizing team and trainers for 20 to 30 minutes, to discuss problems they are facing with their training process and address any issues with their advancement.